Fakta
Stopáž: 57 minut 57 sekund
Natáčení: květen - červen 2007
Premiéra: 13.12.2007


 Ocenění
Zvláštní uznání poroty na festivalu Ostrava Picture 2008
2. místo v kategorii "Studentský film" na festivalu Mladá kamera 2008
3. místo v soutěži České televize "První dobrá" (ročník 2007, za scénář)


 Synopse
Do ospalého a chátrajícího Červeného města, které za první republiky vybudoval geniální Továrník, přijíždí mladý historik Tomáš Hájek, který zde chce pátrat po okolnostech smrti jistého Jiřího Kadlece, zastřeleného Němci na počátku války. Táhnou jej sem i osobní důvody – narodil se tu. Téměř nic si nepamatuje, při procházkách Červeným městem se mu však stále častěji vybavují útržkovité vzpomínky na pochůzky s otcem a také na dávno zapomenutý zločin, jehož se stal svědkem.
Hájek je fascinován opuštěným továrním komplexem v centru města, který je z nepochopitelných důvodů bedlivě střežen, jakoby ukrýval nějaké záhadné tajemství. Pátrání po oběti nacismu záhy ustupuje výpravám do továrny za tajemným mechanismem.
Hájkův zájem však probouzí strach těch, kteří nemají čisté svědomí a Hájek se brzy dostává do nebezpečí života. Nitky se splétají do jediné linie, ve které figuruje nejen Továrníkův tajný plán, který mohl zvrátit vývoj války, ale také jedna stará vražda, peníze, vlastizrada a nakonec také Hájek sám.

Film vznikl jako pocta geniu loci toho, co zbylo z baťovského Zlína, a zarostlých továren obecně. Scénář si pohrává s historickými fakty a některé reálie jsou inspirovány autentickými výpověďmi pamětníků.


 Kalendář
jaro 2004 - první nápad a hlavní hudební motiv
léto 2004 - 02/2007 - scénář prochází postupně čtyřmi vývojovými fázemi, konečná verze nese označení "4.51".
12/2006 - 05/2007 - přípravné práce: shánění financí, výběr herců a především hledání lokací.
17/05-17/06/2007 - natáčení (s přestávkami, některé záběry se dotáčely ještě v červenci 2007)
léto - 12/2007 - postprodukční práce - střih, triky, hudba a mix zvuku
13/12/2007 - premiéra ve Velkém sále Malé scény ve Zlíně.


 Herecké obsazení
Hlavní role se ujal Josef "Béďa" Kaluža , hlavní vedlejší roli Jaryna ztvárnil Vladislav Georgiev, oba z ostravského divadla Aréna. V dalších rolích můžete vidět herce z Městského divadla ve Zlíně a Slováckého divadla v Uherském hradišti, paní Herfortová za námi přijela z Městského divadla v Brně.

Hájek - Josef Kaluža
Jaryn - Vladislav Georgiev
Hoffman - Dušan Sitek
Rousal - Radoslav Šopík
Archivář - Zdeněk Julina
Sousedka - Zdena Herfortová
Anderson - Martin Vrtáček
Lojza - Vladimír Doskočil
Pepan - Pavel Majkus
Vrchní - Luděk Randár
Hlídač - Ivan Řehák
Kadlecová - Irena Poledníková
Vrátná - Milena Marcilisová
Příslušníci VB - Pavel Hromádka, Kamil Pulec
Kluci - Matyáš Darnady, Štěpán Chvatík, Jakub Malovaný
a další


 Lokace
Štáb postupně během hledání vhodných lokací zmapoval snad všecha zákoutí cihlového Zlína a Otrokovic (jak továrních areálů, tak půldomkových čtvrtí) a při hledání "vodních" lokací jsme projeli prakticky celé povodí Moravy, od Šumperska přes Vsetínsko až po Hodonín.
Zdaleka ne všechna pěkná místa se nakonec do filmu dostala - některá byla produkčně neschůdná, jiná se hodila do jiného filmu. Vedlejším produktem našich expedic je Průvodce Červeným městem.