Po defintivním ukončení činnosti zlínské skupiny Krutý omyl v prosinci 2007 se její hlavní dva aktéři - Tom Háček a Kuba Navrátil - krátce pokoušeli o založení nové skupiny, která se měla jmenovat Listolet. Pokus se nezdařil a zhrzený Kuba přesídlil do dalekého Trutnova. Tím se zdála být společná hudební pouť Háčka a Navrátila po dlouhých deseti letech minulostí.

Po Krutém omylu i po jiných projektech však zbylo nemálo nerealizovaných písní a hudebních nápadů, kterých se nám brzy zželelo. V létě 2008 jsme si proto vymysleli jednorázový studiový hudební projekt, na kterém se nakonec podařilo deset těchto písniček zrealizovat. Projekt dostal název po oné zamýšlené a nakonec nesestavené kapele.

Dlouho jsme pro nahrávání hledali vhodné prostory daleko od civilizace, až nás nakonec zachránil Franta Eliáš (a jeho rodina), který nám půjčil chatu Čubrmajku hluboko v lesích nedaleko Brna, právě tu, na které se kdysi odehrávaly naše hudební začátky.


Na počátku listoletu 2008 jsme se tedy uchýlili se všemi nástroji na chatu Čubrmajku a strávili tam s přestávkami celý měsíc, ponořeni do tvorby. Tu a tam nás navštívil někdo z našich přátel a příležitostně nahrál sólíčko.

Nahrávka byla doladěna a smíchána v prosinci 2008 ve studiu Budovatelská. Buklet vytvořil liberecký kulturní divotvůrce Jirka Vydra.

Listolet byl pokřtěn 26.12.2008 na naší domácí scéně ve Fryštácké čajovně. Kmotrem se stal Franta Eliáš, místo šampaňským byl nosič posypán suchým listím.